Charge

از ویکی پارس پویش
پرش به: ناوبری, جستجو

محتویات


راهنمای استفاده از برنامه IBSng - شارژ

Charge

برای مشخص کردن چگونگی کسر شدن اعتبار از کابر، از تعریف شارژ و سپس قوانین شارژ استفاده می کنیم.

هیچ شارژی بدون قوانین شارژ معنی ندارد و در نتیجه هیچ کاری انجام نمی دهد. به عبارت دیگر شارژ محیطی است که قانون یا قوانین شارژ را در خود جای می دهد. در حقیقت با تعریف قوانین شارژ مشخص می کنیم که چگونه از اعتبار کاربر، کاسته شود.

قوانین شارژ ممکن است یکسان نباشد و طبق پارامترهایی چون ساعت مشخصی از روز یا روزهای خاصی ازهفته و روی Ras های مختلف تعرفه های مختلفی داشته باشد بنابراین با توجه به این تعرفه ها نوع شارﮊ هر گروه از کاربران متغیر است.


Charge List

براي مشاهده ليست شارژها مطابق شکل از منوی setting ، گزینهُ Charge و سپس گزینهُ Charge List را انتخاب می کنید و سپس در صفحه Charge List ليست شارژها را مشاهده خواهيد کرد.با کلیک برروی گزینه View که در هر ردیف مشاهده می کنید مشخصه های هر Charge را در صفحه Charge Information مشاهده خواهید کرد.

Add New Charge

برای ایجاد یک Charge جدید در صفحه Charge List بر روی Add New Charge کلیک کنید.


Charge Menu.jpg


پس از کلیک بر روی گزینهُ Add New Charge وارد صفحهُ ایجاد شارژ می شوید. دراین صفحه می بایست نام شارژ را مشخص کنید.برای انتخاب نام شارژ بهتر است به این نکته توجه کنید که، نام شارژ طوری انتخاب شود که گویای نام و نوع سرویس مورد نظر باشد.


Add New Charge.jpg


پس از کلیک بر روی OK بلافاصله شارژ مورد نظر ایجاد می شود. قابل ذکر است که به محض ایجاد شارژ ، یک قانون شارژ (Charge Rule) به صورت پیش فرض در شارژ ایجاد می شود.

Add Charge Rule

برای اضافه کردن قانون جدید به یک Charge،از لینکهای مرتبط ، برروی Add Charge Rule کلیک کنید، و در صفحه ای که باز می شود توضیحات لازم را وارد کنید.


Add New Charge Rule.jpg


در قسمت Charge Rule Description می توانید برای مشخص کردن بهتر قانون به آن یک نام اختصاص دهید. به عنوان نمونه اگر این قانون را برای کاربرانی که در روز به شبکه متصل

می شوند، تعیین می کنید برای مشخص شدن بهتر قانون می توانید نام daily را بدهید یا ساعت مجاز اتصال را به عنوان نام در این قسمت مشخص کنید.

Priority

به معنای اولویت است. در قسمت Charge Rule Priority مشخص می کنید که این قانون در کدام اولویت برای انجام ، قرار دارد.

Priority در IBS دارای 10 شماره می باشد. در IBS عدد 1 کمترین و عدد 10 بیشترین اولویت را دارد. یعنی اگر در یک شارژ ، 2 قانون وجود داشته باشد که یک قانون اولویت 3 و یک قانون اولویت 4 را داشته باشد، ابتدا قانون 4 اجرا می شود و سپس قانون 3. زیرا اولویت 4 به اولویت 3 ارجحیت دارد.

در واقع یک شارژ نمی بایست دارای قوانین شارژی باشد که از نظر زمانی با هم تداخل داشته باشند. چنانچه یک شارژ دارای قوانینی باشد که دارای تداخل زمانی باشند (یعنی در یک زمان بخواهیم ،2 قانون اجرا شود)، می توان توسط Priority مشخص کرد که ابتدا کدام قانون و سپس کدام قانون اجرا شود.

Charge Information

بعد از ایجاد یک قانون برای شارژ می توان در این قسمت تنظیمات مربوط به این قانون را انجام داد.

 • ویرایش کردن خصوصیات مربوط به قوانیین شارز

برای ویرایش هر خصوصیت ، کادر مربوط به همان قسمت را انتخاب کرده (تیک √ بزنید) و کلید Edit را در پایین صفحه انتخاب کنید تا صفحه دیگری باز شود. درصفحهُ مربوط به ویرایش خصوصیت های انتخابی ، پس از تنظیمات لازم، با زدن کلید OK ، آن خصوصیت در قانون شارژ فعال می شود.


تذکر :

برای حذف هر خصوصیت تیک √ قسمت مربوطه را بردارید و ok کنید.


Selection 030.png


Charge Per Minute

در این قسمت مشخص می کنید که به ازای هر یک دقیقه چقدر از اعتبار کاربر کاسته شود. این گزینه بیشتر در سرویس Dial Up مورد استفاده قرار می گیرد.

نکته : واحد پول را در کل سیستم یکسان انتخاب کنید. 

به عنوان مثال عدد 50 در این قسمت نشاندهنده این است که به ازای هر دقیقه 50 ریال از اعتبار کاربر کاسته شود.

Charge Per Megabyte

اگر می خواهید که اعتبار کاربران بر اساس حجم مصرفی کاسته شود در این قسمت مشخص می کنید که به ازای هرمگابایت {دریافت (Download) و ارسال (Upload) اطلاعات } چه مقدار ازاعتبار کاربر کاسته می شود.

این گزینه برای سرویسهای ADSL و Wireless استفاده می شود.


نکته مهم :

عددی که در این قسمت مشخص می کنید برای هر دو حالت ارسال و دریافت اطلاعات یکسان است و شامل مجموع ارسال و دریافت ها میشود نه فقط یکی. یعنی به ازای هر مگابایت (ارسال یا دریافت) ، مقذاری که معین می کنید از اعتبار کاربر کسر شود.

به عنوان مثال همانطور که در شکل نشان داده شده است، به ازای هر یک مگا بایت که انتقال داده می شود (ارسال یا دریافت می شود) 33 واحد از اعتبار کاربر کاسته می شود.

منظور از اعتبار کاربر:

1- گزینهُ Group Credit در گروه است.

یا

2- گزینهَ credit در صفحهَ اطلاعات کاربر می باشد.

Maximum Bandwidth

در این قسمت حداکثر پهنای باند کاربر را مشخص می کنید. این مقدار به IBSng برای انجام محاسبات کمک می کند و استفاده دیگری ندارد.اگر تمایل به تنظیم این قسمت دارید باید توجه داشته باشید که عددی که در این قسمت وارد می کنید معادل جمع اعداد Send و Receive در leafهای انتخاب شده برای این قانون می باشد.

نکته:

این گزینه فقط زمانی کاربرد دارد که برای کنترل پهنای باند از Ras یا میکروتیک استفاده می شود.


IBSnd UserManual Charge AddMBW.jpg


به عنوان نمونه طبق شکل کاربران مجاز هستند طبق قانون حداکثر 128 کیلوبیت در ثانیه، پهنای باند داشته باشند.

VoIP Tariff

این گزینه مختص سروس VoiP می باشد. در حقیقت در قانون شارژِی که مخصوص VoiP می باشد، cpm یا (charge per minute & charge per megabyte ) مفهومی ندارد، و به جای آن از VoiP Tariff یا تعرفهُ VoIP در این قانون استفاده می شود.

BW Leaves

پس از طراحی درخت در قسمت Bandwith Manager به منظور کنترل پهنای باند کاربران، Leaf مورد نظر که پهنای باند ارسال و دریافت کاربر پس از فعال شدن این قانون بر طبق آن محدود می شود را در این قسمت انتخاب کنید.

توجه کنید که برای کنترل ارسال و دریافت اطلاعات می بایست، leaf های جداگانه تعریف کرده و در قسمت مربوطه در قانون شارژ (Bw leave) قرار دهید.

Limit BW In RAS

اگر کنترل پهنای باند توسط Ras یا میکروتیک انجام می شود ، می بایست برای مشخص کردن حجم مجاز استفاده از پهنای باند، این گزینه را ویرایش و تنظیم کرد.

در حقیقت ، اینجا ابتدایی ترین نقطه ایست که کاربر را برای استفاده از حد معینی از پهنای باند محدود می کنیم و محدودیت هایی که بعد از این نقطه بر کاربر اعمال میشوند نباید از این حد تجاوز کنند. ایجاد محدودیت در این قسمت به دو طریق می تواند صورت بگیرد . می توان مستقیم عدد دلخواه بر حسب Kbit را وارد کرد یا می توان یک policy Name دلخواه مربوط به Ras مربوطه را انتخاب کرد.

توجه کنید ،اگر چند charge rule دارید که می خواهید در ساعت های مختلف BW متفاوتی داشته باشید نباید InRate و OutRate را به صورت
Policy name وارد کنید فقط یک عدد باید درج شود. 
(این امکان از ورژن (B1.34 T124)) به بعد اضافه شده است.)
Charge Limit bw.png

IP Pool

در این قسمت مشخص می کنید که زمانی که این قانون برای کاربر فعال می شود از کدام محدوده به کاربر IP آدرس داده شود. با این امکان می توان تنظیمات را به گونه ای انجام داد که کاربر با یک نام و رمز عبور از چندین سرویس استفاده کند.


نکته :

1- اگر این مشخصه یعنی IP Pool رادر قانون شارژی تنظیم می کنید، این قانون بایستی از نظر اولویت ، اولین قانونی باشد که پس از login کردن کاربر ، فعال می شود.

2- IP آدرس تنظیم شده در این قسمت، بر IP آدرسی که در قسمت خصوصیات کاربر تنظیم می شود، اولویت دارد.

Hours Interval

بیانگر ساعت شروع و ساعت خاتمه مجاز این قانون است .در حقیقت زمان اتصال کاربر را به ساعات مشخصی در شبانه روز محدود می کند.

مثلاٌ: 2:00 تا 8:00 یعنی کاربر فقط درساعات دو تا هشت صبح اجازه استفاده از سرویس را خواهد داشت.


Hourse Interval in charge rule.jpg


نکته ها :

1- اگر بخواهید قانون تعریف شده در کلیه ساعات شبانه روز فعال باشد:

َA- ساعت شروع را 00:00 و ساعت خاتمه را 24:00 تعیین کنید.

B- یا اصلاً این گزینه را ویرایش نکنید.

2- قانون هائی که در یک Charge تعریف می شوند نباید باهم تداخل زمانی داشته باشند.

به عنوان مثال اگر قانونی با Hours From 22:00 و Hours To 07:00 دارید، نمی توانید قانون دیگری در این Charge تعریف کنید که Interval (بازه زمانی) آن 24:00 ساعته باشد.

3- قانون زمان در Inclusive ، IBSng است به این مفهوم که اگر زمان 01:24 برای Hours From یا Hours To تعیین شده باشد ، دقیقهُ 24 هم شامل این قانون می شود

Date Range

اتصال کاربر را در یک محدودهَ تاریخی معین محدود می کند. دقت داشته باشید که تاریخ شروع حتما بایستی از تاریخ خاتمه کوچکتر باشد.


Date Range.jpg

Day Of Year

برای محدود کردن کاربر به روزهایی از سال، می توان از این گزینه استفاده کرد. مثلاً اگر روزهای 1و2و4 را انتخاب کنید، یعنی روز اول و دوم و چهارم از هر سال (شمسی jalali یا میلادی gregorian )این قانون اعمال می شود. یا مثلاً روز 230 یا 123 .


Day Of Year.jpg

Day of Month

زمان اتصال کاربر را در روزهایی مشخص از ماه محدود می کند.به عنوان نمونه اگر روزهای 2،1و 5 از این قسمت انتخاب شود، به این مفهوم است که کاربر فقط در روزهای اول، دوم و پنجم هر ماه می تواند از شبکه استفاده کند. با انتخاب Check All می توانید این قانون را برای تمام روزهای ماه فعال کنید.


Day Of Month.jpg

Day of Week

زمان اتصال کاربر را در روزهایی از هفته محدود می کند. انتخاب هرکدام از روزهای هفته در این قسمت، زمان اتصال کاربر را به آن روز مشخص در هفته محدود می کند.


Day Of Week.jpg

Station IP Ranges

با استفاده از این گزینه می توان برای یک رنج از station IP ها محدودیت تعریف کرد.

Service

اگر می خواهید کاربر با یک نام و رمز عبور از چند سرویس استفاده کند :

1-از گزینهُ service استفاده می شود.

2- به تعداد سرویس ها، قانون شارژ تعریف کرده و در قسمت service تعیین می کنید که این قانون برای کدام سرویس تنظیم شده است.

به عنوان نمونه اگر این قانون برای سرویس خاص با پهنای باند 64 کیلو بایتی تنظیم شده است، می توانید در این قسمت عبارت 64kbit را وارد کنید. کاربر در IBSngDialer هم برای استفاده از سرویس 64 کیلوبایتی بایستی همین سرویس را انتخاب کند، تا اینکه در هنگام وصل شدن این قانون فعال شود.


IBSnd UserManual Charge AddS.JPG


نکته:

1- اضافه کردن عبارت Default در این قسمت به مفهوم این است که اگر چند سرویس در این قانون تعریف شده باشد و کاربر هیچ کدام را انتخاب نکند، در هنگام اتصال این سرویس به عنوان سرویس پیش فرض فعال شود.

2- در صورتی که هیچ یک از سرویس ها به عنوان پیش فرض انتخاب نشوند و کاربر نیز در هنگام اتصال سرویس خاصی را انتخاب نکند، امکان اتصال برای کاربر نمی باشد. پس دقت کنید در صورت استفاده از چند سرویس ، در قسمت service ، سرویس پیش فرض را در قانون شارژ مربوطه انتخاب کنید. با کلیک بر روی آیتم Default ، عبارت , Default بعد از نام سرویس استفاده می شود.


IBSnd UserManual Charge AddS1.JPG


3- استفاده از چند نام برای قانون نیز ، امکان پذیر می باشد. به عنوان نمونه :


IBSnd UserManual Charge AddS2.JPG


مطابق شکل، کاربر با هر یک از سرویس ها که وصل شود این قانون فعال می شود.

DNIS

این قسمت مربوط به سرویس VOIP نرم افزار IBSng است . به این ترتیب که با انتخاب این گزینه , لیستی از شماره تلفن ها را که با "," از هم جدا شده اند وارد می کنید. بنابراین ،این قانون بر روی کاربرانی که با این شماره ها تماس داشته باشند، اعمال می شود. توجه داشته باشید که طرز وارد کردن شماره تلفن ها در این قسمت بسته به مرکز مخابراتی که این سرویس را در اختیار قرار می دهد متفاوت است . معمولإ شماره ها بدون پیش کد ها و همان طور که در مثال شکل مشاهده می کنید وارد می شوند.


DNIS Service.png


Caller ID Regex

با استفاده از این گزینه می توان برای Caller IDها محدودیت تعریف کرد.

Port

در این قسمت می توان یکی از Port های Ras ای که کاربر از روی آن Ras به شبکه وصل می شود را وارد کرد.

Instance Type

زمانیکه کاربر بتواند با یک نام کاربری هم از سرویس Internet و هم از سرویس Voip استفاده کند، در این قسمت مشخص می کنید که قانون برای استفاده کاربر از سرویس اینترنت فعال شود یا سرویس VoIP .


Instance Type.jpg

RAS

این مشخصه این امکان را فراهم کرده که می توانید RAS های قابل اجرا برای کاربر را تعیین کنید. این ویژگی زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که در شبکه RAS های مختلف برای سرویس های مختلف (مثلاً: DialUP و Wireless) در نظر گرفته شده است و یا اینکه یک سیستم مرکزی دارید و برای هر یک از مراکزی که به این سیستم مرکزی وصل می شوند یک RAS جداگانه در IBSng تعریف می کنید.

نکته :

در صورتی که این شرط برای قانون در نظر گرفته نشود (هیچ یک از RAS ها انتخاب نشوند) ، به مفهوم در نظر گرفتن کلیه RAS 
ها برای این قانون است.

State

همانطور که دربخش خصوصیات کاربر توضیح داده شد، این گزینه به معنای حالت یا شرایط کاربر در طول تاریخ مجاز استفاده از اینترنت می باشد.


List of State of User.jpg


برای اطلاعات بیشتر به State مراجعه کنید.

Stepping

این مشخصه مربوط به کاربرانی است که از سرویس VOIP استفاده می کنند و تعیین می کند که در یک بازه زمانی مشخص، یک قانون خاص فعال گردد. به عنوان مثال توسط این مشخصه می توانید نحوه شارژ شدن اعتبار کاربر را حتی در 15 دقیقه اول اتصال (0- 15) تعیین کنید.

 • Stepping

اگر انتخاب شما از قسمت Stepping Type گزینه Stepping باشد، در صورتی که در مدت زمان اتصال کاربر بیش از یک قانون فعال شده باشد، اعتبار کاربر بر اساس هر قانون کاسته خواهد شد.


IBSnd UserManual Charge AddST.JPG


به 4 قانون زیر دقت کنید :

1-Charge Rule Description : nightly		
Charge Per Minute : 5 UNITS			
Hours : 00:00:00 - 08:00:00			
2-Charge Rule Description : nightly-stepping
Charge Per Minute : 3 UNITS
Hours : 00:00:00 - 08:00:00
Stepping : 0-30 stepping
3-Charge Rule Description : daily		
Charge Per Minute : 10 UNITS			
Hours : 08:00:00 - 24:00:00			
4-Charge Rule Description : daily-stepping	
Charge Per Minute :6 UNITS	
Hours : 08:00:00 - 24:00:00
Stepping : 0-30 stepping


همانطور که مشاهده می کنید 4 قانون تعریف شده است. در صورتی که کاربر در بازه زمانی 00:00:00 - 08:00:00 متصل شود، در 30 دقیقه اولیه اتصال به ازای هر دقیقه 3 واحد از اعتبار کاربر کاسته می شود (طبق قانون nightly-stepping ) و بعد از 30 دقیقه 5 واحد. حال اگر کاربر در ساعت 07:40:00 متصل شود، ابتدا قانون nightly-stepping فعال می شود، تا 08:00:00 (زمان انتهائی این قانون)، به این مفهوم که تا 20 دقیقه اول از اعتبار کاربر به ازای هر دقیقه 3 واحد کاسته می شود. بعد از 20 دقیقه، قانون daily-stepping فعال می شود. 10 دقیقه مانده از 30 دقیقه طبق این قانون از کاربر اعتبار کاسته می شود(به ازای هر دقیقه 6 واحد از اعتبار کاربر کسر می شود).و بعد از 30 دقیقه قانون بعدی (daily )فعال می شود(به ازای هر دقیقه 10 واحد از اعتبار کاربر کسر می شود).

 • Tiered

اگر انتخاب شما این گزینه باشد، در صورتی که در مدت زمان اتصال کاربر بیش از یک قانون فعال شود، و آخرین قانون stepping داشته باشد که نوع آن Tiered باشد، اعتبار مصرفی کاربر در مدت زمان اتصال بر اساس آخرین قانون کسر خواهد شد.

اگر در مثال بالا قانون 4 به صورت زیر باشد :

4-Charge Rule Description : daily-stepping	
Charge Per Minute :6 UNITS	
Hours : 08:00:00 - 24:00:00
Stepping : 0-30 Tiered

در این حالت اگرآخرین قانون فعال شده قانون daily-stepping باشد، کل اعتبار مصرفی بر اساس قانون آخر محاسبه می گردد.

Maximum Rule Credit Usage

در این قسمت حداکثر اعتباری را که کاربری به ازای آن می تواند از این قانون شارژ استفاده کند مشخص می شود. به عنوان مثال اگر قانونی برای شارژ تعریف کنیم که طبق آن کاربران این شارژ‌ به اندازه ی ۵۰۰۰ واحد پول حق استفاده دارند. حال اگر بخواهیم کاربر را طوری محدود کنیم که حداکثر تا ۲۰۰۰ واحد از این اعتبار را اجازه دارد شبها مصرف کند ,می توانیم در قانون مربوط به استفاده در شب این شارژ مبلغ ۲۰۰۰ را وارد کنیم.


Max rule usage.png


Maximum Rule Time Usage

در این قسمت حداکثر زمانی را که کاربری به ازای آن می تواند از این قانون شارژ استفاده کند مشخص می شود.

Maximum Rule Traffic Usage

در این قسمت حداکثر ترافیکی را که کاربری به ازای آن می تواند از این قانون شارژ استفاده کند مشخص می شود.


پس از انجام کلیه تنظیمات، با کلیک برروی OK تنظیمات اعمال شده و در صفحه Charge Information نشان داده می شود.

نکته :

قانونهای تعریف شده در یک Charge نبایستی از نظر زمانی با یکدیگر تداخل داشته باشند. در صورتی می توانند تداخل زمانی 
داشته باشند که در دو سرویس یا RAS مجزا تعریف شوند.

سرویس dial up با ساعت رایگان محدود شبانه

فرض کنید می خواهید یک سرویس dial up ارائه دهید که از اولین تماس تا 3ماه پس از آن ،اجازهَ استفاده از 10 ساعت اینترنت داشته باشد و پس از آن 5 ساعت هم شبانه از ساعت 2 شب تا 8 صبح به صورت رایگان. قیمت این سرویس ( یا کارت ) 2500 تومان است.


مراحل انجام کار


1- ایجاد یک شارژ مثلاً با نام : 10h-5hfree


Charge- dial up 10h & 5h free in night.jpg


2- با توجه به مثال می بایست 2 قانون شارژ در شارژ فوق ایجاد کنیم.

الف - یک قانون شارز با priority بالاتر برای حالت کلی (مثلاً 5) با نام دلخواه (مثلاً 10h) که تنظیمات زیر را در آن انجام می دهیم.

charge per minute : 2500 /10 x 60 = 4.16 toman

state : Packege & Recharge یا state : Package


Charge rule- 10h.jpg


ب - یک قانون با priority پایینتر از شارژ رولِ 10h (مثلاً 4) با نام دلخواه مثلاً nightly که تنظیمات زیر را در آن انجام می دهیم.

charge per minute : 0.01

نکته : در اینجا یک میزان خیلی کم بعنوان cpm در حالت رایگان در نظر می گیریم. 0.1 به ریال یا 0.01 به تومان

(این مقدار برای حالت رایگان با تعداد ساعات محدود ثابت است)

hours : from = 2 & to = 8

تذکر : چون در قانون اول طوری تنظیمات را انجام می دهیم که 2500 تومان اعتبار کاربر در 10 ساعت تمام شود و پس از آن کاربر بتواند از سرویس شب استفاده کند، باید تنظیم قانون رایگان شب، طوری باشد که کاربر در حالت منفی (negative ) بتواند 5 ساعت رایگان در بین ساعات 8-2 صبح از اینترنت استفاده کند. پس :

الف - state کاربر را Negative انتخاب می کنیم. و به همراه آن طبق قرار داد Pachage va Recharge را هم انتخاب می کنیم.


state : Negative & Package & Rechrge


ب - برای تنظیم و کنترل 5 ساعت مصرف با اعتبار منفی از گزینهَ Maximum Rule Usag استفاده می کنیم. با فرمول زیر :


زمانِ (مصرف رایگان یا تخفیف ویژه) بر حسب دقیقه x میزان cpm شارژ رول مربوطه

maximum rule usage : 5 x 60 x 0.01 = 3 tooman


Charge rule-nightly.jpg


3- ایجاد گروه همنام با شارژ و تنظیمات زیر :

charge : 10h+5h-free

group credit : 2500 tooman

Relative Exp.Date : 3 months

Group- dial up 10h & 5h free in night.jpg


نکته :

اگر ساعات شبانه محدود نبود و می خواستید فقط در طول این 3 ماه ، سرویس شبانه کاملاٌ رایگان و نا محدود باشد، می بایست در شارژ رول شبانه فقط تنظیم زیر را انجام دهید.

hourse : frome : 1 to : 8

همچنین در این حالت Priority شارژ رول شبانه می بایست از شارژ رول حالت کلی در 24 ساعت بالاتر باشد. اگر priority شارژ رول 10h عدد 5 باشد، priority ابن شارژ 6 یا بیشتر می بایست باشد.


Charge rule nightly- unlimited.jpg

مثال برای سرویس ADSL با 2 قیمت جداگانه در 2 زمانِ روز و شب

فرض کنید می خواهیم سرویس 3G ماهیانه به قیمت 15000 تومان ارائه دهیم که از ساعت 24-8 با سرعت 128k و از ساعت 8-00 با سرعت 256k و نیم بها باشد.

مراحل انجام کار

1- ایجاد یک شارژ با نامی مناسب. مثلاً 3G-h-128k-256k


Charge adsl 3g.jpg

2- ایجاد 2 قانون سارژ به ترتیب زیر :

الف - شارژ رولی برای زمان روز به نام روزانه یا daily و priority کمتر از شارژ رول شبانه یا nightly. تنظیمات زیر را درآن انجام می دهیم.

Charge Rule Per Megabyte : 15000 / 3072 = 4.88 toman

Bw Leave : send : 128 receive : 128

Hours : from : 8 to : 24

State : Pachage & Recharge

چون در این سرویس ذکر نشده است که مبلغ Recharge (شارز اضافه) به ازای هر G اضافه نسبت به سرویس اصلی یعنی 3G به مبلغ 15000 تومان فرق می کند، پس در هر دو حالت (state) یعنی package و recharge به یک میزان از اعتبار کاربر کسر خواهد شد. به همین دلیل در اینجا هر دو حالت فوق را در نظر می گیریم.


Charge rule- daily.jpg


ب - شارژ رولی برای زمان شب به نام شبانه یا nightly و priority بالاتر از شارژ رول روزانه یا daily. تنظیمات زیر را در ان انجام می دهیم.

Charge Rule Per Megabyte : 4.88 / 2 = 2.44 toman

تذکر : چون سرویس در ساعات شبانه نیم بها است ، 4.88 را به 2 تقسیم می کنیم.


Bw Leave : send : 256 receive : 256

Hours : from : 00 to : 8

State : Package & Recharge


Charge rule nightly for adsl service.jpg


2- ایجاد گروهی همنام با شارژ بنام 3G-h-128k-256k


Group adsl 3g.jpg


در این گروه تنظیمات زیر را انجام می دهیم.

Group Credit : 15000

charge : 3G-h-128k-256k

Exp.Date : Relative expiration : 1month


Group adsl.setting.jpg


نتکه:

اگر ذکر می شد که به ازای هر گیگابایت اضافی در ماه ، می بایست مثلاً 3500 تومان از طرف کاربر پرداخت شود چون مبلغ گیگ ِ اضافی با مبلغ 3G سرویس متفاوت می باشد (توضیح اینکه 3g به مبلغ 15000 تومان یعنی هر گیگ 5000 تومان ولی هر گیگ اضافی 3500 تومان! پس ایندو از نظر قیمتی با هم متفاوت هستند)در اینصورت می بایست یک شارژ رول دیگر نیز ایجاد می کردیم . یعنی در کل می بایست 3 قانون شارژ ایجاد می کردیم با این تفاوت که در شارژ رول روزانه state : Package و در شارژ رول شبانه همانPackage و Recharge است و در شارژ رول سوم با priority کمتر از شارژ رول روزانه و تنظیمات زیر :

Charge per megabyte : 3500 / 1024 = 3.41 toman

BW leave : send : 256 receive : 256

State : Recharge

Related Links

IBSnd UserManual Charge AddRL.JPG

Delete Charge

برای حذف یک شارژ، طبق شکل بالا بر روی Delete Charge کلیک کنید. شرط حذف شدن شارژ این است که کاربری نداشته باشد.

User With Charge

از طریق این قسمت قادر هستید لیست کاربران یک شارژ را مشاهده کنید. برای این کار همانطور که در شکل بالا نشان داده شده است برروی لینک User With Charge کلیک کنید تا صفحه User Search باز شود. در این صفحه قسمت Charge فعال بوده و به طور اتوماتیک نام شارز مورد نظر شما انتخاب شده است.با کلیک برروی OK لیست کاربران شارژ مورد نظر را مشاهده خواهید کرد.

ابزارهای شخصی

گویش‌ها
فضاهای نام
عملکردها
گشتن
جعبه‌ابزار