Group

از ویکی پارس پویش
پرش به: ناوبری, جستجو

محتویات


Group

برای سهولت کار و صرف زمان کمتر، نرم افزارIBSng به گونه ای طراحی شده است که برای اختصاص دادن یکسری از خصوصیات مشترک بطور همزمان به کاربران، گروه می سازید. خصوصیات مشترک در گروه تنظیم می گردد و کاربرانی که به گروه مورد نظر تعلق دارند خصوصیات آن گروه را به ارث می برند.گروه ساخته شده در زمان ایجاد کاربر یا کاربران، به آنها اختصاص داده می شود.

Group List

Group menu.jpg


برای مشاهده لیست گروه ها طبق شکل بالا برروی Group List کلیک کنید. در صفحه Group List لیست گروه ها را مشاهده خواهید کرد.


Group List.jpg


برای مشاهده مشخصات هر گروه آن را View کنید.

Group Information

توضيح - ويرايش هر خصوصيت :
برای ویرایش هر قسمت کادر مربوط به همان قسمت را انتخاب کرده و کلید Edit که در پایین صفحه است راانتخاب کنیدتا صفحه دیگری باز شود.درصفحه مربوط به ویرایش خصوصیت های انتخابی ، باانتخاب هرکادر در مقابل هر مشخصه،آن خصوصیت به کاربرداده می شود و برای حذف هر کدام بایستی تیک √ همان قسمت را بردارید.

مشخصات گروه را به ترتیب زیر مشاهده خواهید کرد :

Main

Group main.png

اطلاعاتی که هنگام تعریف گروه وارد کرده اید دراین قسمت دیده می شود .این اطلاعات که قابل ویرایش هستند عبارتند از:

Goup Information

Group information.jpg


همانطور که در شکل مشاهده می کنید نام گروه و ISP آن نشان داده شده است.

برای ویرایش این مشخصات می توانید گزینهُ Group ID را انتخاب کرده و در صفحهُ بعد مطابق شکل زیر عمل ویرایش را انجام دهید.


Edit Group Information.jpg

Charge

یکی از شرایط مهم اتصال کاربران این است که حتما شارژ داشته باشند. تنظیم کردن شارژ و قانون شارژ برای گروه الزامی است. همانطور که در شکل مشاهده می کنید شارژی که بر اساس آن از اعتبار کاربران متعلق به آن گروه ، کاسته می شود در قسمت Charge قابل مشاهده است.

Ref Group Main Charge.png

Group Credit

Group credit.png


Group Credit


در این قسمت می توان اعتبار مربوط به کاربران یک گروه را تعیین کرد . همان طور که قبلاً نیز اشاره شد، وقتی کاربر جدیدی را به سیستم اضافه می کنید یا کاربری را Renew می کنید ، به عضویت یک گروه در می آید که اعتبار اولیه برای او بر حسب مقدار Group Credit تعیین می شود.

در صورت تمایل می توان برای یک کاربر به طور اختصاصی در قسمت Change Credit این اعتبار را تغییر داد.


Recharged Credit

در صورتی که بخواهید اعتباری را به صورت اضافی به عنوان Recharge به گروهی از کاربران نسبت دهید از این قسمت استفاده می کنید.

Service Price

هزینه سرویس به ریال. در این قسمت می بایست قیمت سرویس مورد نظر را به ریال وارد نمایید این مبلغ هنگام خرید یا تمدید این سرویس ار کاربر گرفته می شود.

Service Recharge Price

مبلغ ریالی بابت هر گیگ ترافیک مازاد. [نیازی به ست کردن این گزینه نمی باشد]

Extra Traffic (gig) Options

در این قسمت می بایست خرید ترافیک هایی که در قسمت invoicing تعریف نموده ایم را مجدد تعریف نماییم. این گزینه باعث تشکیل لیست انتخاب ترافیک اضافه می شود.

برای مثال فرض کنید در فاکتور خود خرید ترافیک ۱ و ۵ گیگ را با قیمت های ۴۰۰۰ و ۲۰۰۰۰ تعریف نموده اید. در این صورت این گزینه می بایست به شکل زیر مقدار داده شود :

Extra gig option.png

مثال

فرض کنید یک گروه با Group Credit معادل ۱۵۰۰۰ واحد و Exp Date یک ماهه تعریف می کنید.

حال فرض کنید که یکی از کاربران عضو این گروه ، در نیمهُ ماه اعتبارش به اتمام می رسد و دیگر نمی تواند به سیستم login کند. کاربر با Admin تماس می گیرد، شما چند راه دارید :


1- می توانید پس از تماس کاربر و درخواست او برای اعتبار اضافی , در صفحهُ اطلاعات کاربر ، با استفاده از گزینهُ Change Credit اعتبار کاربر را به مقدار دلخواه که کاربر خواستار آن است تغییر دهید که به این عمل Change Credit می گویند. توجه کنید که در این صورت Status کاربر از وضعیت Packageبه وضعیت Recharge تغییر می کند.

2- حالت دیگر اینست که وقتی گروهی را ایجاد می کنید در قسمت Recharged Credit موجود در گروه، اعتبار معینی را تعریف کنید.

که این اعتبار می تواند به طور مثال به میزان هزینهُ یک گیگا بایت حجم اضافی در نظر گرفته شود.

در چنین شرایطی که قبل از به اتمام رسیدن تاریخ انقضاء سرویس ، اعتبار کاربر به پابان میرسد، و کاربر نمی خواهد تا سر ماه Package یا سرویس خود را Renew یا تمدید کند، در صفحهُ User Information امکانِ Recharge User فعال می شود.


Recharge user1.jpg


بدین ترتیب Admin می تواند با استفاده از امکان Recharge User ، به اندازهُ اعتبار موجود در Recharge Credit به اعتبار کاربر بیافزاید. (Add)

همچنین اگر کاربر در Deposit مختص به خود، اعتبار کافی به میزان برابر یا بیشتر از Recharge Credit داشته باشد وامکان Auto Recharge برای گروه یا کاربر فعال باشد، سیستم به صورت اتوماتیک با استفاده از امکان Auto Recharge به میزان Recharge Credit موجود در گروه به اعتبار کاربر اضافه می کند و کاربر را Recharged می کند.

در این صورت به یاد داشته باشید که چون Recharge Credit فقط روی گروه تنظیم می شود در نتیجه تمامی کاربران آن گروه شامل امکان Recharge Credit می شوند.


Notification Profile

Ref Group Main Notification profile.png


در این قسمت می توان یک Notification Profile تعریف شده در قسمت Notification را به یک گروه منتصب کرد. همان طور که قبلا گفته شد Notification به منظور اطلاع رسانی به کاربر قبل از به اتمام رسیدن اعتبارش در سیستم قرار داده شده است.


Extra Charge

برای دریافت هزینه های جانبی، بابت سرویس ارائه شده تنظیم می شود.

برای اطلاعات بیشتر به Extra Charges مراجعه کنید.


Extra Charge Profile in Group Information.jpg

Reseller Bonus

این گزینه زمانی به IBS اضافه می شود که مراکز از سرویس ASRS در IBS استفاده نمایند. عملکرد این گزینه به اینصورت می باشد که مبلغی در Reseller Bonus درج می کنید، سپس IBS به ازای هر کاربری که ISP از طریق ASRS اضافه میکند این مبلغ را به Deposit همان ISP اضافه می کند.


Reseller bonus.png


Invoice Profile

انتخاب نام پروفایل فاکتور مورد نظر که سیستم از آن در ایجاد فاکتور برای کاربران عضو آن گروه استفاده می کند.

برای اطلاعات بیشتر به Invoicing مراجعه کنید.


Invoice Profile.jpg


Flags

در این قسمت مشخصات دیگری از گروه را تنظیم می کنید :


Flags.png


Save Bandwidth Usage

با انتخاب این گزینه معین می کنیم که نمودار پهنای باند استفادهُ کاربران متعلق به این گروه ذخیره شود.

Password check via Active Directory

اگر نام و رمز عبور کاربران متعلق به این گروه در Active Directory موجود باشد با انتخاب این گزینه درستی رمز عبور کاربران را از Active Directory چک می کنیم .

Allow User Disconnect

این امکان برای سرویس های hotspot می باشد. با این امکان گزینه disconnect برای کاربران در پنل کاربری اضافه می شود تا کاربران بتوانند از این طریق خود را disconnect نمایند.

Deny Change Password

با انتخاب این گزینه اجازهُ تغییر رمز عبور را از کاربران متعلق به این گروه صلب می کنیم.


Auto Renew

با انتخاب این گزینه برای کاربرانی که Deposit Credit (ذخیرهُ اعتبار ) برای ایشان در نظر گرفته شده امکان انتقال این ذخیره اعتبار(Deposit Credit) به اعتبار(Credit) کاربر به طور خودکار را می دهیم.به عبارت دیگر امکان Renew User به صورت اتوماتیک (بعد از به اتمام رسیدن EXP Date کاربر) را ایجاد می کنید.در واقع با انتخاب این گزینه هرگاه Package کاربران متعلق به این گروه تمام شود و در Deposit خود به مقدار لازم (Package Credit ) اعتبار داشته یاشد ,عمل Renew به صورت خودکار برای این گروه از کاربران انجام می گیرد.


Allow Auto Renew On Credit Finish

با انتخاب این گزینه معین می کنیم که کاربران به هنگام پایان یافتن اعتبار (credit) حتی اگر تاریخ Expiration آنها فرا نرسیده باشد، به صورت خودکار توسط سیستم Renew شوند.

این امکان بیشتر برای کاربران DialUp به هنگام شارژ آنلاین مناسب می باشد.

Renew Do Not Reset Credit

با این امکان شما می توانبد تعیین کنید که هنگامی که کاربر تمدید سرویس انجام می دهد اعتبار قبلی را نسوزاند.

Auto Renew Do Not reset Credit

این گزینه نیز مانند گزینه قبل می باشد با این تفاوت که این عمل نسوزاندن در هنگام auto renew اتفاق می افتد.

Reset Negative Credit On Renew

این امکان باعث می شود تا در هنگام تمدید سرویس اگر اعتبار قبلی کاربر منفی بوده این میزان از اعتبار جدید کسر نشود.

Auto Recharge

با انتخاب این گزینه ,اگر Exp Date (تاریخ انقضا کاربران متعلق به این گروه ) به اتمام نرسیده باشد ولی اعتبار (Credit) آنها تمام شده باشد و در Deposit آنها اعتبار به مقدار لازموجود داشته باشد سیستم عمل Recharge User را به صورت خودکار انجام می دهد.


توجه

به یاد داشته باشید که در صورتی که کاربر به مقدار لازم در Deposit خود اعتبار داشته باشد و گزینه های Auto Renew و Auto Recharge را انتخاب کرده باشید , هنگامی که قبل از تاریخ انقضا, اعتبار او به پایان رسد , گزینهُ Auto Recharge اولویت دارد.

Allow Recharge By Voucher

این گزینه این امکان را فراهم می کند تا کاربران بتوانند با خرید کارتهای Voucher و از طریق پرداخت آنلاین ، اعتبار(credit) خود را افزایش دهند یا خود را شارژ کنند. با انتخاب این گزینه در Panel User امکان استفاده از کارت voucher اضافه می شود. برای اطلاعات بیشتر به Voucher Card مراجعه کنید.


Calculate Current Service Pay Off

از ورژن T138 به بعد در قسمت Flags در Group/User میتوانید گزینه Calculate Current Service Pay Off را YES نمایید تا امکان محاسبه Credit قبلی( بستانکاری ) وجود داشته باشد در غیر اینصورت بصورت پیش فرض این امکان در فاکتور صادر شده وجود نخواهد داشت.(این امکان در ورژن Invoice-Ondemand وجود دارد)

Prevent Web Login

باانتخاب این گزینه مشخص می کنیم که کاربر در هر حالتی ( چه اعتبار داشته باشد چه نداشته باشد - چه expired شده باشد چه نشده باشد) نتواند به User Panel دسترسی داشته باشد.

Expiration Date

User expdate tab.png


تاریخ مصرف ِاعتبار گروه را در این قسمت تعیین می کنید.

User exp date.png


همان طور که مشاهده می کنید به 6 طریق می توان تاریخ انقضا برای کاربر مشخص کرد:


Relative Expiration Date:

تاریخی که در این جا مشخص می کنید از اولین اتصال کاربر محاسبه می شود . به طور مثال اگر در این قسمت مقدار ۳۰ روز را وارد کنید, ۳۰ روز بعد از اولین اتصال کاربران Exp Date ایشان به پایان می رسد. همچنین در هنگام عمل Renew این تاریخ از زمان اولین login کاربر بعد از Renew شدن نیز محاسبه می شود.بنابراین تاریخ انقضای کاربر در دوره بعد از Renew شدن (بدون در نظر گرفتن طول مدت زمانی) متفاوت با دورهُ قبل است.


Absolute Expiration Date:

در این قسمت می توانید تاریخ انقضای کاربر را شما مشخص کنید تا دقیقاً در همان تاریخ تعیین شده توسط شما، expire شود.


Exp Date From Creation Date :

تاریخی که در این قسمت وارد می کنید ، از زمان ساختن کاربر محاسبه می شود. مثلاً اگر تاریخ 3ماه را در این قسمت وارد کنید و گروه را در تاریخ 2-11-87 ساخته باشید و کاربر را در تاریخ 5-11-87 در این گروه ایجاد کنید، تاریخ انقصای این کاربر از 5-11-87 (یعنی از تاریخ ساخت کاربر) به مدت 3ماه است یعنی 5-2-88 کاربر expire می شود. و اگر این کاربر را در این تاریخ Renew کنید، 3ماه دیگر یعنی 5-5-88 این کاربر مجدد expire می شود.

Exp Date From Real First Login:

این تاریخ از زمان اولین login واقعی کاربر به سیستم محاسبه می شود.

مثلاً اگر اولین login واقعی کابر 1-10-87 باشد، تاریخ انقضا کاربر 1-11-87 خواهد بود. حال اگر تاریخ اولین Log in این کاربر بعد از Renew شدن، 3-11-87 باشد و طول مدت زمان استفاده از سرویس 1ماه باشد، این کاربر در تاریخ 1-12-87 Renew خواهد شد.


Exp Date From Renew:

Exp Date From Renew ، یک تاریخ expired نسبی است. این نوع تاریخ expired را می توان از زمان ساخت کاربر و همچنین از تاریخ آخرین Renew کاربر تنظیم کرد. بطور مثال وقتی یک کاربر در گروهی که تاریخ انقضای آن گروه Exp.Date From Renew تنظیم شده است ، ایجاد می شود، بلافاصله پس از آن ، تاریخ انقضاء کاربر از طریق Group Value به کاربر به ارث می رسد و از تاریخ ساخت کاربر محاسبه می شود.

Example for Expiration Date from Renew.jpg

بطور مثال اگر کاربر در تاریخ 5-1-2009 ایجاد شده باشد، و Group Value گروهش 1 ماه میلادی باشد، تاریخ انقضاء کاربر 5-2-2009 خواهد بود.

همجنین این تاریخ انقضاء هر زمان که کاربر Renew شود به روز می شود. بدین معنی که ، اگر کاربر مشابهی در تاریخ 10-1-2009 Renew شود، و تاریخ انقضاء آن Exp.Date From Renew به مدت 1 ماه میلادی باشد، تاریخ انقضاء دورهُ بعدی کاربر ، 10-2-2009 خواهد بود.

Monthly Expiration Date:

بر حسب این تاریخ می توان مشخص کرد که کاربر چندمین روز از هر ماه شمسی یا میلادی expired شود.


Example for Mountly Expiration Date.jpg


مثال فوق نشان می دهد که تاریخ Expired برای اولین روز از هر ماه شمسی تعیین شده است. بدین ترتیب حتی اگر بعد از Renew شدن تاریخ اولین Log In کاربر 5 یا مثلاً 6 ماه بود ، تاریخ Expired کاربر در ماه بعد ، باز هم اول ماه خواهد بود و تغییر نمی کند.

Negative Credit Expiration Date

Ref Group BasicInfo ExpDate Negative credit exp date.png


در این قسمت تنظیمات همان طور که در بخش Negative Credit Expiration Date توضیح داده شد برای گروهی از کاربران انجام می گیرد.

Mail Box

Mailbox tab.png

تنظیمات استفاده از امکانات Mail برای کاربران گروه را در این قسمت انجام دهید.

Mail Quota

همانطور که مشاهده می کنید در این قسمت مشخص می کنید که (Mail Box) کاربران متعلق به این گروه تا چه حجمی ظرفیت داشته باشند.

Ref Group BasicInfo MailBox Mail quota.png

IPPool

Ippool tab.png

در این قسمت تنظیمات مربوط به IP را برای گروهی از کاربران انجام می دهید.


Ref Group BasicInfo Ippool Ippool.png


توضیحات مربوط به این قسمت ها را در قسمت IPpool مطالعه نمایید.

Message Center

قسمتی از تنظیمات مربوط به سرویس پیغام رسانی را می توان در این قسمت انجام داد.

Messagecenter tab.png


تنظیمات این قسمت را همان طور که درMessage Charge توضیح داده شد برای گروهی از کاربران انجام می دهید.


Ref Group BasicInfo MC Messaging charge.png


Periodic Accounting

Periodicaccounting tab.png


برای اطلاع از مفاهیم این بخش و تنظیمات مربوط به آن به Periodic Accounting در تنظیمات کاربر مراجعه کنید. این تنظیمات مشابه آنچه در کاربر گفته شده می باشند با این تفاوت که در این جا مشخصات مربوطه برای یک گروه در نظر گرفته می شود.

Limitations

Limitation tab.png


IBSng این قابلیت را دارد که اتصال کاربران یک گروه را بر اساس پارامترهای زیر محدود کند. توضیح پارامترهای این قسمت همانند بخش Limitations در قسمت خصوصیت کاربر می باشد. با این تفاوت که پارامترهای تنظیم شده در این قسمت، بر روی کل کاربران گروه اعمال می شود. توجه کنید که مشخصاتی که در قسمت گروه در این قسمت باید تعیین کنید کمتر از مشخصاتی است که در قسمت کاربر معین شده ,بنابراین لیست مشخصات زیر را از قسمت کاربر نگاه کنید.


Groupl limitation.png

Multi Login

تعداد اتصالات همزمان کاربران گروه در این قسمت مشخص می شود.

Ref Group MultiLogin Multi login.png
به طورمثال اگرعد 3 راواردکنید به مفهوم آن است که با هر کدام از Username و Password کاربران گروه، 3 کاربر  می توانند 
به طورهمزمان به شبکه متصل شوند. طبیعتا اعتبار کاربر با توجه به تعداد کاربرانی که همزمان به شبکه متصل هستند
کاسته میشود.حالت پیش فرض این مشخصه یک کاربر می باشد.


Online Payment

چنانچه می خواهید کاربران شما از امکان پرداخت آنلاین برخوردار باشند این گزینه را ویرایش می کنید.


Onlinepayment tab.png


برای اطلاعات بیشتر به Online Payemant مراجعه کنید.

Misc


Misc tab.png

در این قسمت تنظیمات دیگری مربوط به گروهی از کاربران را انجام می دهید. این تنظیمات عبارتنداز:


Log Archive

برای توصیحات این قسمت به Log Archive مراجعه کنید.


Ref Group BasicInfo Misc Log archive.png


Radius Attrs

برای توصیحات این قسمت به Radius Attributes مراجعه کنید.


Ref Group BasicInfo Misc Radius.png


VOIP Preferred Language

در این قسمت برای گروه کابرانی که از سرویس VOIP استفاده می کنند زبان دلخواه را انتخاب می کنید.


Ref Group BasciInfo Misc Voip pref lang.png

بعد از اینکه گزینهَ VOIP Preferred Language را انتخاب کردید وارد صفحهَ زیر می شوید. در قسمت Preferred Language می بایست 3حرف اول زبان مورد نظر را وارد کنید. مثلاً اگر زبان مورد نظر انگلیسی باشد، در قسمت مربوطه، eng وارد می کنیم.


Voip language.jpg


برای اطلاعات بیشتر به قسمت VOIPمراجعه نمایید.

SMS Charge


Ref Group BasicInfo Misc Sms charge.png

در این قسمت می توان تعیین کرد که به ازای هر پیام کوتاه (SMS) چه مقدار از اعتبار کاربران این گروه کاسته شود.


IBSng UserManual GroupSMS.JPG

به عنوان مثال طبق شکل به ازای ارسال هر SMS معادل 30 واحد از اعتبار هر کاربر کاسته خواهد شد.


برای اطلاعات بیشتر به قسمت OPTION SMS مراجعه نمایید.

Initial Deposit


Ref Group BasicInfo Misc Initial deposit.png

در این قسمت می توان یک ذخیرهُ اعتباری (Deposit) اولیه به کاربر اختصاص داد.

IN Gift Group

این گزینه این امکان را برای کاربران IN مخابراتیفراهم می کند که بتوانند یک مقدار مشخص ریالی و یک مقدار مشخص زمانی بر حسب دقیقه بصورت رایگان (جایزه) داشته باشند.


IN Gift..jpg

یکی از کارهایی که می بایست قبل از تنظیم این قسمت انجام داد، ایجاد گروهی است که در آن کاربران اینترنت هوشمند مخابرتی که شامل جایزه می شوند، در آن قرار گیرند. این گروه در قسمت ویرایش تنظیمات IN Group انتخاب می شود. به شکل زیر توجه کنید :

Edit IN Gift.jpg

In Ras BW

با انتخاب این گزینه در گروه یا برای یک کاربر این امکان فراهم می شود که پهنای باندِ گروهی از کاربران یا یک کاربر رادر Ras کنترل کنیم. اگر در قسمت Misc اینکار را انجام دهیم، دیگر لازم نیست که در قسمت شارژِ مربوطه این تنظیم صورت گیرد.


In Ras Bw.jpg

بطور مثال اگر محدودیت پهنای باند برای گروهی 64kbits در نظر گرفته شده باشد به صورت زیر تنظیم می شود. به یاد داشته باشید که محدودیت پهنا در Ras فقط به صورت Dedicated (انحصاری) صورت می گیرد.


In Ras Bw..jpg

Add New Group

برای ایجاد یک گروه جدید در قسمت Group، برروی لینک Add New Group کلیک کنید.


Addd New Group.jpg


سپس وارد صفحه ای به شکل زیر می شوید که می بایست در این قسمت برای گروه ، نامی متناسب با سرویس انتخاب کنید.


IBSng UserManual GroupAdd.jpg


پس از کلیک بر روی Ok، گروه مورد نظر ایجاد می شود. که می توانید مشخصه های آن را طبق توضیحات بخش Group Information از همین قسمت، تنظیم کنید.


یکی از مشخصه هائی که تنظیم آن برای کاربران گروه ضرورت دارد، بخش تنظیم Chargeمی باشد. بنابراین قبل از ایجاد گروه، از ساختن شارژ ویژه برای این گروه مطمئن شوید.


نکته:

پیشنهاد می شود برای سهولت در کار، نام گروه و نام شارژ یکسان انتخاب شود. به این مفهوم که در ازای هر شارژ، یک گروه به همان نام ایجاد شود.


Related Links

Related link.png

Group list

نمایش لیست گروه ها.

Copy this group

کپی کردن گروه. با این گزینه می توانید اگر گروهی می خواهید شبیه به این گروه بسازید گروه مورد نظر را copy نمایید.

Delete group test

حذف گروه.

User with group test

نمایش کاربرانی که عضو این گروه می باشند.

test audit log report

گزارش تغییرات مشخصه های گروه.

Delete Group

شرایط حذف یک گروه  :

1- Admin دسترسی حذف گروه راداشته باشد.

2- گروه مورد نظر کاربری نداشته باشد.

برای حذف گروه در صفحه Group Information، لینک Delete Group را انتخاب کنید . با توجه به شرط دوم، اگر این گروه کاربری نداشته باشد با انتخاب کلید ok ، گروه حذف خواهدشد. در غیر اینصورت لیست ID کاربرانی که متعلق به گروه هستند را نشان می دهد.

ابزارهای شخصی

گویش‌ها
فضاهای نام
عملکردها
گشتن
جعبه‌ابزار